Start
O Firmie
Usługi
Referencje
Cennik
Kontakt

Zmniejsz koszty ogrzewania – czy wiesz, jak to zrobić?

Zmniejsz koszty ogrzewania – czy wiesz, jak to zrobić?

Opłaty za ogrzewanie rosną, a tendencja ta z pewnością nie zmieni się przez kolejne lata. Wynika to przede wszystkim ze zmniejszających się złóż węgla (w Polsce stanowi on przeważający procent udziałów w paliwie grzewczym), rosnących cen gazu, ale również podwyżek wynikających z podatków. Przeszkodą przed stosowaniem tańszych rozwiązań jest brak nowoczesnych pieców w polskich domach.

Na stan naszego portfela w sezonie grzewczym wpływa jednak nie tylko sam sposób ogrzewania. Coraz częstszym problemem okazuje się być nieszczelne pomieszczenie – nawet silne dogrzewanie nie jest w stanie podnieść w nim temperatury. A koszty rosną! Co może być przyczyną stale niskiej temperatury w budynkach, biurach?

Nieszczelne okna

Najczęściej winowajcą niskiej temperatury w mieszkaniach czy w domach są… nieszczelne okna. To prawdziwa zmora, szczególnie w przypadku starych budynków. Dawniej okna wykonywane były z nieimpregnowanych desek, które pod wpływem niskich temperatur rozwarstwiały się. Kłopotliwe były także uszczelki, które w niskiej temperaturze sztywniały i kruszyły się.

Niska temperatura pomieszczenia może wynikać również z nieprawidłowego osadzenia i uszczelnienia okna w murze. Ten problem możliwy jest jednak do wykrycia jedynie z kamerą termowizyjną.

Wadliwa instalacja grzewcza

Za niskie temperatury w mieszkaniach, domach czy w biurach odpowiada również wadliwa instalacja grzewcza. O usterkach dowiadujemy się niestety dopiero w momencie rozpoczęcia sezonu grzewczego, co stawia nas przed faktem dokonanym. Większości napraw dokonać można dopiero na wiosnę.

Źle dobrane materiały budowlane

Już podczas doboru materiałów do budowy budynku powinniśmy zastanowić się, jaki wpływ będą miały one na izolację cieplną wewnątrz. Niestety, wielu deweloperów nie zwraca uwagi na jakość – zależy im na jak najniższych cenach. Efektem tego jest szybkie wychładzanie pomieszczeń.

Kiedy konieczny jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny wydaje się być doskonałym rozwiązaniem, kiedy pragniemy poznać przyczynę niskiej temperatur w pomieszczeniach, lub te kiedy budujemy dom i pragniemy stworzyć budynek o doskonałej izolacji ciepła.

Tworzeniem audytów zajmują się wyspecjalizowane firmy, które badają pomieszczenia i podpowiadają, jakie rozwiązania i ulepszenia okażą się najbardziej ekonomiczne. Kto korzysta z audytów? Audyty energetyczne wykonywane są w domach prywatnych, ale i dla dużych inwestycji finansowanych przez WFOŚiGW, FUNDUSZE EUROPEJSKIE lub BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego). W ich przypadku ważne jest wyliczenie efektu ekologicznego.

Co wchodzi w skład audytu? Przede wszystkim to inwentaryzacja systemu grzewczego, określenie właściwości cieplnych obiektu. Konieczne jest określenie i uzasadnienie, na jakie sposoby możliwa jest termomodernizacja konkretnego obiektu.

Macie Państwo pytania?

W przypadku pytań Pozostajemy do dyspozycji. Usługę wykonujemy w: Gliwice jak i cały kraj.

Usługi:

Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON