Start
O Firmie
Usługi
Referencje
Cennik
Kontakt

Pomiary oświetlenia – dlaczego warto je wykonywać?

Pomiary oświetlenia – dlaczego warto je wykonywać?

Światło jest nam niezbędne do codziennego egzystowania, zarówno w domu, w szkole, w pracy, podczas zakupów, odpoczynku. To, ile światła dociera do konkretnych zakamarków mieszkania czy biura musi być uwzględnione w założeniach projektowych. Niestety, w przypadku mieszkań i domów deweloperzy rzadko kiedy zważają na komfort mieszkańców. Sam problem niedostatecznego oświetlenia dotyczy jednak nie tylko mieszkań, ale również urzędów czy szkół. Odpowiednie oświetlenie jest nam potrzebne każdego dnia: do wykonywania pracy, nauki, czytania, przyrządzania posiłków, również po to, aby po zmroku móc również normalnie funkcjonować. Odpowiednio oświetlone pomieszczenia będą wspierać nas w wykonywaniu codziennych obowiązków. Co ważne: dostateczna ilość światła pozwala nam także zachować zdrowie naszych oczu. Niedostateczna ilość światła bardzo szybko zacznie odbijać się na naszym zdrowiu: oczy będą zmęczone, zacznie pogarszać się wzrok.

Obowiązek pomiaru oświetlenia dla konkretnych placówek

Mocą Rozporządzenia Ministra Pracy i polityki Socjalnej z dn. 28 września 1997 roku, paragraf 26, ust. 2, w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, biura, urzędy i placówki szkolne zobowiązane są do zapewnienia oświetlenia elektrycznego o parametrach zgodnych z Polskimi Normami. W praktyce oznacza to, że przed oddaniem miejsca pracy lub miejsca dla osoby uczącej się do użytku konieczne jest wykonanie pomiarów oświetlenia. Co ważne: takie badania musza być wykonane ponownie, jeśli w danym miejscu zaszły zmiany modernizacyjne.

Jak przebiega pomiar oświetlenia?

Aby wykonać pomiary oświetlenia niezbędne są siatki pomiarowe, w których każdy punkt centralny oczek nazywany jest punktem pomiarowym. Ilość punktów pomiarowych określana jest danym algorytmem. Oznacza to, że inne siatki będą stosowane do różnych pomieszczeń – nie ma uniwersalnego wzoru na zastosowanie jednego rodzaju siatki. Po badaniu sporządzany jest dokument, w którym znajdziemy opis i strukturę obiektu, tabele pomiarowe, oceny parametrów oświetlenia, harmonogram badań, uwagi i wskazówki do badań, świadectwa wzorcowania, uwagi.

Pomiary dla klientów indywidualnych – czy warto?

Badania oświetlenia nie są obowiązkowe dla inwestorów indywidualnych (np. budujących dom jednorodzinny), warto jednak zastanowić się nad ich wykonaniem. Zastosowanie siatek pomiarowych i wykonanie badań może znacząco wpłynąć na zdrowie i samopoczucie naszych bliskich i nas samych.

Usługi:

Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON