Start
O Firmie
Usługi
Referencje
Cennik
Kontakt

Jak zlokalizować przeciek w dachu – porady i wskazówki

Jak zlokalizować przeciek w dachu – porady i wskazówki

Przeciekający dach to prawdziwe utrapienie – szczególnie, kiedy chodzi o budynek dopiero co oddany do użytku. Zazwyczaj przecieki są wynikiem nieprawidłowej obróbki dachu czy jego elementów, mogą wynikać z wad konstrukcyjnych. Jak wykrywać przecieki w dachu oraz jak sobie z nimi radzić?

Lokalizacja wycieków – jak powstają?

Dach jest niezwykle newralgicznym elementem budynku – jego budowa sprawia, że konieczne jest łączenie wielu elementów ze sobą. Odpowiednia impregnacja i zastosowanie dodatkowych barier ochronnych pozwala na dokładne uszczelnienie dachu. Niestety, zazwyczaj już na etapie zakładania dachów następuje szereg niedociągnięć, które skutkują przeciekami. Lokalizacja wycieku wody to jedno – zanim jednak to nastąpi dowiedź się, dlaczego przecieki mają miejsce! Nieprawidłowa obróbka blacharska, źle położone poszycie, wady membrany dachowej – to najczęstsze przyczyny powstawania przecieków. Wynikają one zazwyczaj z niedbalstwa samych monterów. Przecieki pojawiają się także w okolicach kominów oraz okien dachowych i winne są im nieprawidłowe obróbki.

Wykrywanie przecieków wody – miejsca nie są oczywiste!

Zazwyczaj o samych przeciekach dowiadujemy się dopiero wtedy, kiedy na ziemi pojawi się spora plama lub też wilgoć obejmie większą część ściany. Niestety, przecieki nie muszą znajdować się w miejscach największego zawilgocenia. Pamiętajmy, że woda może spływać po stromych stopach i pojawiać się w zupełnie innym miejscu! Podstawą do szukania przecieku będzie także pleśń pojawiająca się na ścianach! Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie wszystkich łączeń elementów dachowych – to one są najbardziej narażone na przeciekanie. Kolejno monitorujemy łączenia dachu ze świetlikami, oknami, kominem. Niezwykle problematyczne są uszkodzenia membrany dachowej, chociaż – zdaniem ekspertów- są one najczęstsze. W tym przypadku konieczne jest dokładne wykrycie nieszczelności i zastosowanie taśm izolacyjnych.

Wykrywanie wycieków wody przy pomocy kamer termowizyjnych

Aby ułatwić sobie szybką lokalizację wycieku wody warto zastosować kamery termowizyjne i wiedzę specjalistycznych firm związanych z pomiarami termowizyjnymi. Kamera termowizyjna pozwala na wykrywanie najmniejszych różnic w temperaturze na powierzchniach płaskich. Dodatkowo możliwe jest także uzyskanie niezwykle dokładnych zdjęć termowizyjnych, które mogę stanowić podstawę do reklamacji wykonanych prac dekarskich. Lokalizacja przecieków wody z kamerami termowizyjnymi jest prosta, szybka i pozwala na natychmiastowe podjęcie odpowiednich działań naprawczych!

Usługi:

Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON