Start
O Firmie
Usługi
Referencje
Cennik
Kontakt

Pomiary oświetlenia w szkołach i biurach – dlaczego są tak ważne?

Pomiary oświetlenia w szkołach i biurach – dlaczego są tak ważne?

Odpowiednie oświetlenie pomieszczeń jest kluczowe dla naszego zdrowia – dostateczna ilość światła sprawi, że nie tylko będziemy mogli czytać i pracować po zmroku, ale również nie będziemy przeciążać naszych oczu. Niedostateczna ilość oświetlenia będzie utrudniać codzienne czynności i szybko prowadzić do stopniowego psucia się wzroku. Jak ten problem został rozwiązany prawnie?

Pomiary oświetlenia wymagane prawnie

Dzisiaj w Polsce placówki szkolne, biura, urzędy, firmy czy instytucje mocą Rozporządzenia Ministra Pracy i polityki Socjalnej z dn. 28 września 1997 roku, paragraf 26, ust. 2, w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, zobowiązane są do zapewnienia oświetlenia elektrycznego o parametrach zgodnych z Polskimi Normami. Oznacza to konieczność zapewnienia pracownikom czy uczniom odpowiedniego oświetlenia na ich miejscach pracy. Pomiary oświetlenia wykonywane są w trzech przypadkach: kiedy stanowisko jest oddawane do użytku kiedy na stanowisku nastąpiły prace modernizacyjne po zmianie rodzaju oświetlenia.

W jaki sposób przeprowadzane są pomiary oświetlenia na stanowiskach pracy?

Do zbadania średniego natężenia światła na stanowisku pracy stosowane są konkretne siatki pomiarowe, które posiadają punkty centralne, nazywane inaczej punktami pomiarowymi. Do pomiarów stosowane są również algorytmy. Nie ma uniwersalnej siatki, która stosowana by była dla każdego pomieszczenia, dlatego też wycena pomiarów dla każdego klienta to bardzo indywidualna sprawa. Do badania wykorzystywane są również luksomierze posiadające odpowiednie certyfikaty.

Kto wykonuje pomiary oświetlenia?

Pomiary oświetlenia wykonywane są przez wyspecjalizowane firmy, które po wykonanej pracy mogą stworzyć specjalny dokument dla klienta. W protokole znajduje się szczegółowy opis obiektu, jego struktura, tabele pomiarowe, legenda danych pomiarowych, oceny parametrów oświetlenia, wnioski oraz wskazówki, świadectwa wzorcowania.

Czy pomiary oświetlenia możemy przeprowadzić także w naszych domach?

Zdecydowanie tak – klienci indywidualni stanowią coraz większą grupę dla firm pomiarowych. Najczęściej powodem chęci przeprowadzenia badań jest troska o zdrowie bliskich oraz chęć zapewnienia im jak najlepszych warunków życia. Dzięki pomiarom oświetlenia możliwe stanie się właściwe oświetlenie każdego pomieszczenia w domu.

Usługi:

Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON