Start
O Firmie
Usługi
Referencje
Cennik
Kontakt

Pomiary oświetlenia – zadbaj o swój komfort i zdrowie

Pomiary oświetlenia – zadbaj o swój komfort i zdrowie

Dobrze dobrane oświetlenie jest dzisiaj tak samo ważne jak funkcjonalne meble czy dodatki w mieszkaniu. Obecnie mówi się coraz więcej o pomiarach oświetlenia, nie tylko w kontekście obowiązkowych pomiarów wykonywanych w placówkach szkolnych czy urzędach. Co powinniśmy wiedzieć o pomiarach oświetlenia? Czy taka usługa może wspomóc nasze zdrowie?

Pomiary wymagane rozporządzeniem

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej zobowiązuje firmy, instytucje, biura czy placówki szkolne do zapewnienia oświetlenia zgodnego z Polskimi Normami. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że każde takie miejsce musi być odpowiednio zaprojektowane, a ilość wpadającego światła musi być wystarczająca, aby zapewnić komfortowe warunki do pracy czy uczenia się. Jak wykonywane są pomiary oświetlenia? Zasadniczo wykorzystuje się w tym celu siatki pomiarowe, posiadające punkty centralne. Do obliczeń niezbędny jest także konkretny algorytm. Ze względu na wiele zmiennych koszty wykonania pomiarów oświetlenia są bardzo indywidualne.

Kiedy zalecane jest wykonywanie pomiarów oświetlenia?

  • Zawsze przed oddaniem konkretnego pomieszczenia do użytku
  • Po stworzeniu nowych stanowisk pracy
  • Po wszelkich modernizacjach światła lub też po zmianie jego rodzaju.
  • Wielu przedsiębiorców czy właścicieli budynków nie podejmuje się ponownych pomiarów po modernizacji oświetlenia. To spory błąd, gdyż nie ma możliwości skontrolowania czy takie zmiany spełniają założenia projektowe budynku.

    Pomiary oświetlenia dla prywatnych przedsiębiorców

    Coraz więcej klientów prywatnych decyduje się na pomiary oświetlenia w swoich domach, mieszkaniach czy też niewielkich biurach, gdzie pracują. Zazwyczaj powodem do tego jest chęć stworzenia przyjemnego wnętrza, które będzie wspierać nasz komfort i zdrowie. Faktem jest, że źle dobrane oświetlenie i jego nieprawidłowe usytuowanie może znacząco odbić się na naszym życiu i zdrowiu. Niedostateczne światło początkowo powodować będzie mrużenie oczu, stopniowe pogarszanie wzroku. Na tę sytuację narażeni są również nasi bliscy, w tym dzieci. Pomiary oświetlenia w przypadku klientów indywidualnych to także świetna okazja na to, aby skonsultować się ze specjalistą w kwestii doboru konkretnego oświetlenia, żarówek. Profesjonalista podpowie, jakie rozwiązania są obecnie rekomendowane i jakie sprawdzą się najlepiej w domach prywatnych.

Usługi:

Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON