Przeciek dachu to powszechny problem, dotykający właścicieli zarówno domów starszych, jak i niedawno wybudowanych czy odebranych z rąk dewelopera. Zazwyczaj przecieki zauważane są wtedy, kiedy woda faktycznie zaczyna kapać na podłogę lub też, kiedy tworzą się spore zacieki na ścianach. Co jest powodem powstawania przecieków? Jak im zapobiegać? Jak je skutecznie wykrywać?
Każdy dach posiada wiele newralgicznych miejsc, szczególnie narażonych na przeciekanie czy uszkodzenia. Miejsca takie powinny być z zasady uszczelniane odpowiednimi taśmami czy piankami. Wykorzystanie materiałów niskiej jakości często skutkuje jednak ich uszkodzeniami. Uszkodzenia powstają również w wyniku nieprawidłowo przeprowadzanych prac dekarskich, często dotyczą uszkodzenia folii dachowych czy złego uszczelnienia okien dachowych i świetlików. Lokalizacja wycieku wody w takiej sytuacji może być bardzo trudna. Najczęściej o nieszczelności dachu dowiadujemy się wtedy, kiedy woda zaczyna kapać na podłogę. Automatycznie patrzymy wtedy na miejsce, z którego faktycznie kapie. Niestety, w przeważającej ilości przypadków nie jest to punkt, który faktycznie przecieka. Woda spływa po stropach! W pierwszej kolejności warto sprawdzić wszelkie załamania połaci, łączenia wokół kominów, świetlików. Wiele wycieków zauważalnych jest w okolicach komina – wynika to przede wszystkim z niewłaściwego łączenia samego komina z dachem. Powodem mogą być także wysuszone czy ukruszone uszczelniacze.
Nieszczelność dachu niesie za sobą kilka poważnych aspektów. Przede wszystkim będzie to stopniowe wychładzanie powierzchni pomieszczenia. Na nic dodatkowe dogrzewanie – nieszczelność spowoduje jedynie wzrost rachunków za ogrzewanie. Druga ważna sprawa to oczywiście pleśń: zawilgocenie z czasem ciągnie za sobą pojawianie się na ścianie pleśni, trudnej do usunięcia w przyszłości. W przypadku dużych ulew czy też zalegania połaci śniegu musimy również liczyć się z mokrymi plamami na podłodze, które mogą powodować rozwarstwianie się klepek czy paneli. Wykrywanie przecieków wody w takich sytuacjach jest konieczne!
Zastosowanie kamer termowizyjnych jest najlepszym rozwiązaniem, kiedy chodzi o wykrywanie wycieków wody. Kamera posiada wysoką czułość i pozwala na zlokalizowanie nawet najmniejszych różnic temperatur na powierzchniach płaskich. Lokalizacja wycieków jeszcze nigdy nie była taka prosta! Dzięki kamerom termowizyjnym lokalizacja przecieków wody może zostać sfotografowana, a same zdjęcia mogą posłużyć jako materiał dołączony do akt spraw reklamacyjnych.
Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON