Badania termowizyjne stanowią coraz częściej stały element oferty firm budowlanych. Dzięki zastosowaniu tej technologii możliwe jest nie tylko szybkie wykrycie defektów budowlanych, ale również wszelkich problemów w branżach takich jak przemysł, informatyka, ciepłownictwo. Co warto wiedzieć o termowizji? Czy badania termowizyjne może zamówić każdy z nas?
Badania termowizyjne przeprowadzane są za pomocą kamery odznaczającej się wysoką czułością termiczną. Kamery te wyposażone są w wizjery, które na podstawie palety barw pokazują różnice temperatur w danym pomieszczeniu. Obecnie jakość otrzymywanych obrazów na kamerach termowizyjnych nie pozostawia nic do życzenia – zdjęcia takie będą stanowiły doskonały dowód w przypadku odszkodowania od dewelopera czy też jako element charakterystyki energetycznej budynku.
Zdecydowanie tak – najczęściej badania termowizyjne wykonywane są w przypadku nagłego skoku rachunków za ogrzewanie lub odczuwalnego spadku temperatury w danym pomieszczeniu. Dzięki badaniom możliwe jest szybkie wykrycie wszelkich defektów budowlanych wpływających na nasz komfort cieplny. To jednak nie wszystko. Kamery termowizyjne wykorzystywane są szeroko w przemyśle, gdzie bez pudła wskażą uszkodzenia w pracy łożysk tocznych czy też elementy przegrzane w serwerowniach.
Dzisiaj – każdy posiadacz czy najemca budynku. Coraz częściej na ten rodzaj badań decydują się osoby prywatne, które budują dom lub też dopiero co odebrały go z rąk dewelopera. Zdecydowanie najwięcej pracy w przypadku klientów indywidualnych jest zimą, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy.
Poza branżą budowniczą badania termowizyjne przeprowadzane są przede wszystkim w przemyśle – dzięki nim możliwe jest określenie nieprawidłowości w pracy silników elektrycznych, ale również kontrola pracy agregatów czy linii maszyn. Kamery termowizyjne wykorzystywane są w elektryce: pozwalają na określenie miejsc przegrzania przewodów elektrycznych, badania stacji rozdzielczych, złączy, transformatorów. Działanie kamer termowizyjnych niezbędne jest także w serwerowniach – pozwalają na ocenę i kontrolę odprowadzania ciepłego powietrza.
Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON