Przeciekający dach to spory problem, szczególnie w przypadku starych domów. Okazuje się, że nieszczelności coraz częściej pojawiają się także w nowych budynkach, oddanych do użytku kilka lat wcześniej. Jakie są najczęstsze przyczyny przeciekania poszycia dachowego? Jak w skuteczny sposób możemy lokalizować takie przecieki?
Przecieki w dachu są najczęściej efektem niedokładnych prac ekip budowlanych oraz wykorzystywaniem niskiej jakości elementów. Przecieki powstają w miejscach uszkodzenia membrany dachowej – to niezwykle delikatna powłoka, która najczęściej uszkadzana jest w wyniku… kontaktu z popiołem z papierosów! Jeśli więc zauważymy, że podczas instalacji dachu monterzy popalają papierosy, możemy mieć podejrzenia, że właśnie to będzie przyczyną przecieków. Membrana dachowa może zostać rozerwana także poprzez ostre krawędzie dachówek. Naprawa takich uszkodzeń nie jest trudna, jednak wymaga dość precyzyjnego wskazania uszkodzenia. Drugim powodem przeciekania dachu może być zalegająca pokrywa śnieżna – to też doskonały test na to, czy nasz dach został zaprojektowany i zainstalowany w prawidłowy sposób. Bardzo częstym problemem w przypadku dachów jest nieprawidłowa obróbka komina, najczęściej w okolicach blaszanego kołnierza, który z czasem może zacząć się odkształcać. Przyczyną może być także wysuszony czy ukruszony uszczelniacz. Wyłazy dachowe, świetliki oraz okna dachowe to kolejne miejsca, gdzie może dochodzić do przecieków. Winę ponoszą za to najczęściej źle wykonane obróbki. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie odpowiednich taśm i pianek uszczelniających.
Wykrywanie przecieków wody bez specjalistycznych narzędzi może trwać godzinami. Powodem jest głównie to, że miejsce zawilgocenia nie zawsze musi być jednocześnie miejscem, gdzie dach jest uszkodzony – woda spływa po pochyłych elementach poszycia. Wiele z nas dowiaduje się o przecieku również dopiero wtedy, kiedy woda zaczyna wręcz kapać na podłogę. Warto co jakiś czas przyglądać się poszyciu i sprawdzać czy gdzieś nie pojawiła się pleśń czy grzyb.
Lokalizacja wycieków okaże się zdecydowanie prostsza, jeśli zastosujemy nowoczesne kamery termowizyjne. Te niezwykle czułe i precyzyjne urządzenia potrafią wskazać nawet najmniejsze różnice temperatur na powierzchniach płaskich. Zdjęcia z kamer termowizyjnych mogą służyć także jako dowody w sprawach o odszkodowanie, kiedy chcemy zwrotu pieniędzy za nieprawidłowo wykonane prace budowlane.
Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON