Prawidłowo oświetlone wnętrze wydaje się znacznie obszerniejsze, jak i zdecydowanie bardziej komfortowe – przekonują o tym architekci wnętrz. Montując konkretne lampy czy żarówki w pomieszczeniach musimy jednak pamiętać także o tym, że muszą one przede wszystkim doskonale oświetlać pomieszczenie. Dlaczego to tak ważne?
Odpowiednie doświetlenie pomieszczeń domowych jest niezwykle ważne przede wszystkim dla naszego zdrowia. Wraz z zapadającym zmrokiem nasz wzrok jest coraz słabszy – brak oświetlenia czy też słabe światło sprawiają, że mrużymy oczy, znacząco przeciążając mięśnie gałek ocznych. Dodatkowo brak oświetlenia może stać się powodem prozaicznych wypadków: utraty równowagi, uderzenia w przedmioty na naszej drodze. Wybór lamp i żarówek wyłącznie pod kątem estetyki to jeden z najczęściej popełnianych przez nas grzechów w sklepach oświetleniowych. Chcąc tworzyć modne wnętrza zapominamy o tym, że lampa ma być przede wszystkim funkcjonalna. Kolejny błąd popełniany jest podczas instalacji lamp wiszących, ustawiania lamp stojących. Są one rozmieszczone w sposób przypadkowy. Z czasem wpłynie to na nasze życie i komfort!
Aby zminimalizować problem złego oświetlenia w pomieszczeniach publicznych powstało rozporządzenie Ministra Pracy i polityki Socjalnej z dn. 28 września 1997 roku, paragraf 26, ust. 2, w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Rozporządzenie to kierowane jest do firm, instytucji, biur, szkół, które zobowiązane są do zapewnienia oświetlenia elektrycznego o parametrach zgodnych z Polskimi Normami. Takie pomiary powinny być wykonywane przed oddaniem konkretnego pomieszczenia do użytkowania lub też po modernizacjach wykonywanych w takich pomieszczeniach. Pomiary wykonywane są w przypadku oświetlenia ogólnego, oświetlenia awaryjnego oraz oświetlenia na stanowiskach pracy. Do określenia ilości światła niezbędnego do konkretnego miejsca stosuje się specjalistyczne siatki pomiarowe. Wyspecjalizowane firmy po takim badaniu wydają odpowiedni protokół, zawierający wszelkie niezbędne informacje (opis obiektu, tabele pomiarowe, legendę danych pomiarowych, wystawione oceny, etc.)
Właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań nie są zobowiązani przez prawo do wykonywania badań oświetleniowych. Co jednak ciekawe: coraz więcej osób korzysta z takiej możliwości. Zazwyczaj powodem jest chęć dokładnego doświetlenia pomieszczenia oraz zapewnienie swoim bliskim dobrych warunków życia.
Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON