Przecieki w dachu to prawdziwe utrapienie dla właścicieli domów jednorodzinnych. Nie ma znaczenia czy dom został wybudowany niedawno, czy ma już kilkanaście lat. Przyczyny przecieków są zróżnicowane, przez co właściwie każdy właściciel domu może zetknąć się z tym problemem. Jakie są przyczyny tej sytuacji? Co możemy zrobić?
Najczęstsze przyczyny przeciekania dachu wynikają z nieprawidłowej budowy samego dachu. Źle przeprowadzone prace dekarskie, nieprawidłowo położone elementy czy łączenia to jeden z najczęstszych powodów przeciekania poszycia dachowego. Lokalizacja wycieku wody w takich przypadkach jest konieczna, gdyż nie naprawiony dach po kilku latach w całości będzie nadawał się do wymiany.
Okazuje się, że uszkodzona jest często membrana dachu – wykrywanie wycieków wody z tego powodu może okazać się trudne! Ze względu na delikatną strukturę same uszkodzenia mogą być wynikiem nieuważnego transportu czy szarpnięcia ostrzejszym narzędziem. Membrana może również być podwinięta, co także wynika ze złego montażu. Folia dachowa jest nieodporna na wysokie temperatury. Jeśli podczas montażu dekarze palili papierosy może zdarzyć się, że popiół zostanie strzepnięty na folię powodując jej uszkodzenie. Membrana naprawiana jest przy pomocy specjalistycznych taśm montażowych.
Przecieki mogą dotyczyć także samego komina – problemy pojawiają się w przypadku źle wykonanej obróbki komina lub też w momencie, kiedy kołnierz wykonany z blachy zaczyna się odginać pod wpływem wysokiej temperatury. W okolicach komina może zalegać również zeschnięta warstwa materiałów uszczelniających. Ich kruszenie się powoduje przedostawanie się wilgoci
Innym miejscem przecieków są włazy dachowe oraz stolarka okienna umieszczona na dachach. Nieprawidłowy montaż czy też zastosowanie pianek niskiej jakości sprawia, że bardzo szybko w miejscach newralgicznych pojawia się woda.
Zdecydowanie nie – ze względu na strukturę dachu woda zazwyczaj spływa po elementach konstrukcyjnych i kałuża czy wilgoć tworzy się w miejscach zupełnie innych niż ubytek w poszyciu dachowym. Wykrywanie przecieków wody powinno przebiegać stopniowo, najlepiej kawałkami, aby nic nie przeoczyć.
Lokalizacja wycieków okaże się znacznie prostsza, jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie kamery termowizyjnej. To niezwykle czułe urządzenie bez trudu pokaże nam różnice temperatur na powierzchniach płaskich. Lokalizacja przecieków wody przy pomocy kamery termowizyjnej potrwa kilkanaście minut i pozwoli na precyzyjne wskazanie miejsca nieszczelności.
Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON