Świadectwa energetyczne wielu prywatnym inwestorom spędzają sen z powiek – nie wiedzą dokładnie, gdzie mogą je wykonać, dlaczego są obowiązkowe i co im grozi, jeśli nie dopełnią tego zadania. Kto ma obowiązek wykonania świadectwa tego typu? Jakie budynki wyłączone są z tego obowiązku? W jakim czasie świadectwo energetyczne musi zostać wystawione?
Świadectwa energetyczne to nic innego jak rozwinięcie tematu charakterystyki energetycznej danego obiektu. Charakterystyka energetyczna to zapotrzebowanie budynku na energię niezbędną do utrzymania wewnątrz komfortu cieplnego, a także przygotowania ciepłej wody do użytku osób przebywających wewnątrz. Polscy inwestorzy są zobowiązani prawem do wykonania badań i zdobycia świadectwa energetycznego: od dnia 1 stycznia 2009 roku Polska zobowiązana unijną dyrektywą 2002/91/EC wprowadziła obowiązek certyfikacji energetycznej. Chodzi o konieczności posiadania certyfikatu charakterystyki energetycznej dla każdego budynku.
Certyfikacja energetyczna pozwala na określenie zapotrzebowania budynku na energię. W przypadku, kiedy certyfikat jest stworzony błędnie wpłynie to przede wszystkim na cenę budynku i na szkodę sprzedającego. Certyfikacja wynika również z ustawy „Prawo budowlane” – niedopełnienie obowiązku certyfikacji skutkuje karami pieniężnymi.
Firmy specjalizujące się w wykonywaniu świadectw energetycznych tworzą dokument, zawierający wszelkie niezbędne dane: dokładną lokalizację budynku, określenie niezbędnej wielkości energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, ciepłej wody, wskaźniki porównawcze. Wykonawcy mogą również zamieścić wskazówki i porady związane z wykorzystaniem dostępnych rozwiązań służących zmniejszeniu zapotrzebowania na energię.
Istnieje grupa obiektów, w przypadku których prawo nie narzuca obowiązku certyfikacji energetycznej. Są to:
Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON