Start
O Firmie
Usługi
Referencje
Cennik
Kontakt

Profesjonalne pomiary oświetlenia – czy warto wykupić tę usługę?

Profesjonalne pomiary oświetlenia – czy warto wykupić tę usługę?

Jak wynika z ankiet i badań przeprowadzonych wśród osób planujących budowę własnego domu, niewielu z ankietowanych wie, że istnieje możliwość tworzenia pomiarów oświetlenia i jak ważne są tego rodzaju badania. Co warto wiedzieć o tego rodzaju usłudze? Czy to dobra inwestycja w przyszłość?

Mocą Rozporządzenia Ministra Pracy i polityki Socjalnej z dn. 28 września 1997 roku, paragraf 26, ust. 2, w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy firmy, instytucje, szkoły, biura są zobowiązane zapewnienia oświetlenia elektrycznego o parametrach zgodnych z Polskimi Normami. Oznacza to, że przed oddaniem tego rodzaju pomieszczeń do użytku powinny być wykonane pomiary oświetlenia – wykonywane są one w celu weryfikacji założeń projektowych. Co ciekawe pomiary oświetlenia powinny być również wykonywane po modernizacji oświetlenia na konkretnym stanowisku pracy, po zmianie rodzaju wykorzystywanego oświetlenia.

Istotna badań oświetlenia w praktyce

Pomiar oświetlenia powinien być wykonywany nie tylko ze względu na konieczność dostarczenia pełnej dokumentacji pomieszczenia. W przypadku szkół czy biur dostateczna ilość światła jest niezbędna do tego, aby uczniowie czy osoby zatrudnione mogły w komforcie wykonywać swoje obowiązki. Prawidłowe oświetlenie jest niezbędne do czytania, pisania, podejmowania działań związanych z obsługą klienta.

Kto wykonuje pomiary i w jakich miejscach?

Pomiary oświetlenia wykonywane są przez certyfikowane firmy, mające zdolność wydawania ważnych protokołów zawierających dokładny opis obiektu i jego strukturę, tabele pomiarowe zastosowane podczas zlecenia, legendę pomiarową, ocenę parametrów oświetlenia. W protokole nie może zabraknąć również analizy pomiarów, zaleceń i wskazówek do wszelkich poprawek i modernizacji. W załączniku powinny znaleźć się również świadectwa wzorcowania.

Pomiary wykonywane są zazwyczaj na zlecenie deweloperów oraz osób zarządzających budową budynków użyteczności publicznej. Warto jednak wiedzieć, że badania takie mogą być zlecone również przez prywatnych inwestorów, osoby planujące budowę domu czy też będących na końcowym etapie takiej inwestycji. W takich przypadkach zadaniem ekspertów jest zmierzenie jakości oświetlenia i określenie, czy zapewni ono odpowiedni komfort podczas wykonywania codziennych czynności. I w tym przypadku tworzony jest protokół, w którym znajdzie się dokładna analiza i wskazówki dotyczące modernizacji.

Macie Państwo pytania?

W przypadku pytań Pozostajemy do dyspozycji. Usługę wykonujemy w: Warszawa jak i cały kraj.

Usługi:

Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON