Start
O Firmie
Usługi
Referencje
Cennik
Kontakt

Pomiary termowizyjne – czy są przydatne?

Pomiary termowizyjne – czy są przydatne?

Usługi termowizyjne są coraz powszechniejsze w Polsce – duże zainteresowanie klientów sprawia, że specjalizujące się w tym zagadnieniu firmy kalendarze mają zapełnione na wiele miesięcy do przodu. Jakie możliwości daje termowizja? Kiedy okaże się ona niezbędna?

 

Badania termowizyjne stają się obecnie normą podczas budowy domu, sprawdzania szczelności jego zabezpieczeń termoizolacyjnych. Termowizja chętnie wykorzystywana jest także w takich branżach jak przemysł, energetyka, elektryka, motoryzacja, medycyna, ratownictwo. Najczęściej jednak korzystają z niej osoby prywatne, pragnące wyeliminować nieszczelności w ścianach, stolarce okiennej czy pokrywie dachowej domu i poprawić komfort cieplny budynku. Badania termowizyjne przeprowadzane są niezwykle czułymi kamerami, które na swoich ekranach pokazują obraz w czasie rzeczywistym w gamie bar w zależności od temperatury.

Klienci indywidualni

Najczęściej termowizja przeprowadzana jest w przypadku domów jednorodzinnych, w których pomimo regularnego dogrzewania temperatura jest niska. Zazwyczaj problemem jest nieszczelność okien, przewodów kominowych, przewodów wentylacyjnych. Badania termowizyjne przeprowadzane są pod względem zabezpieczenia cieplnego budynku, jakości stolarki okiennej, lokalizacji uszkodzeń w instalacjach c.o. i c.w.u. Pod lupę brane są także zniszczenia na pokrywie dachowej, poczynione najczęściej przez zwierzęta. Większość klientów zamawia badania termowizyjne w okresie jesienno-zimowym, kiedy znacznie łatwiej jest określić miejsce nieszczelności.

Jak przeprowadzana jest diagnoza problemu?

Firmy oferujące usługi termowizyjne oferują dwie możliwości realizacji zadania. Pierwsza to szybka diagnoza we wskazanym miejscu, która pozwala precyzyjnie określić defekty i anomalie. Wszystko widoczne jest na ekranie czułych kamer termowizyjnych. Drugi rodzaj realizacji ma zazwyczaj związek z dużymi inwestycjami i pracą deweloperów. Zadaniem firmy przeprowadzającej termowizję jest stworzenie profesjonalnego raportu z przeprowadzonych badań (zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej). W raporcie znajdują się zdjęcia rzeczywiste, zdjęcia termowizyjne, analiza badanych punktów, wnioski, podsumowanie. Okazuje się, że badania termowizyjne mogą okazać się kluczowe podczas negocjowania ceny budynku podczas jego sprzedaży czy kupna!

Usługi:

Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON