Start
O Firmie
Usługi
Referencje
Cennik
Kontakt

Pomiary oświetlenia – musisz to wiedzieć!

Pomiary oświetlenia – musisz to wiedzieć!

Odpowiednia ilość światła jest niezbędna nie tylko do tego, aby skutecznie pracować czy się uczyć. Światło jest nam potrzebne do wykonywania codziennych obowiązków. Warto zadbać o to, aby nasze oczy miały światła pod dostatkiem, szczególnie po zmroku. Jak sprawdzić, czy nasze mieszkanie czy biuro jest odpowiednio oświetlone? Pomogą nam w tym wyspecjalizowane firmy!

Na mocy Rozporządzenia Ministra Pracy i polityki Socjalnej z dn. 28 września 1997 roku, paragraf 26, ust. 2, w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, placówki takie jak szkoły, firmy, instytucje, biura zobowiązane są do zapewnienia oświetlenia elektrycznego o parametrach zgodnych z Polskimi Normami.

Kiedy konieczne jest przeprowadzenie pomiarów oświetlenia?

Okazuje się, że wszelkie pomiary oświetlenia powinny być wykonywane przed oddawaniem pomieszczenia do użytku, ale także po wszelkich zmianach i modernizacjach oświetlenia w danym pomieszczeniu. Badania te są niezbędne do pełnej weryfikacji założeń projektowych budynku. Pomiary oświetlenia tworzone są najczęściej przy stanowiskach pracy, dla określenia ryzyka pracy. Jest to niezbędne dla zapewnienia pracownikowi komfortowych warunków! Pomiary oświetlenia mogą posłużyć także dla lepszego rozmieszczenia punktów światła w mieszkaniach. Z pewnością dzięki nim poprawi się jakość życia mieszkańców lokalu.

Jakie pomiary wykonywane są najczęściej?

Pomiary oświetlenia wykonywane przez profesjonalne firmy dotyczą przede wszystkim oświetlenia ogólnego, awaryjnego oraz oświetlenia na stanowisku pracy (dotyczy to także szkół, placówek kształcenia). Do wykonywania pomiarów wykorzystywane są profesjonalne luksomierze oraz siatki pomiarowe z licznymi punktami pomiarowymi. Ilość punktów pomiarowych określana jest przez konkretny algorytm, Ze względu na różnorodność pomieszczeń i konieczność dostosowania siatki pomiarowej każdy pomiar wykonywany jest bardzo dokładnie.

Co po pomiarze?

Firmy zajmujące się pomiarem światła w danych pomieszczeniach zobowiązane są do przygotowania dokładnego dokumentu, w którym znajdą się: opis i struktura obiektu, tabele pomiarowe, legenda danych pomiarowych, ocena parametrów oświetlenia, uwagi do pomiarów, harmonogram badań okresowych danego obiektu, świadectwa kwalifikacyjne i wzorcowania. Dokumenty te przekazywane są do rąk inwestora czy właściciela budynku.

Macie Państwo pytania?

W przypadku pytań Pozostajemy do dyspozycji. Usługę wykonujemy w: Podlaskie jak i cały kraj.

Usługi:

Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON