Start
O Firmie
Usługi
Referencje
Cennik
Kontakt

Pomiary oświetlenia – czym są i dlaczego warto je przeprowadzać?

Pomiary oświetlenia – czym są i dlaczego warto je przeprowadzać?

Pomiary oświetlenia to nic innego jak badania służące do wyznaczenia średniego natężenia światła w pomieszczeniu. Badania mają na celu ustalenie, czy w danym pomieszczeniu znajdzie się wystarczająca ilość światła, aby przebywające w nim osoby mogły bez trudu wykonywać swoje obowiązki. Najczęściej pomiary dotyczą miejsc pracy i są konieczne do tego, aby pracownicy mieli zapewniony komfort podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Kto ma obowiązek wykonywania pomiarów oświetlenia?

Z mocą Rozporządzenia Ministra Pracy i polityki Socjalnej z dn. 28 września 1997 roku, paragraf 26, ust. 2, w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, biura, szkoły, instytucje, firmy zobowiązane są do zapewnienia oświetlenia elektrycznego o parametrach zgodnych z Polskimi Normami. Co bardzo ważne: pomiary muszą być robione zarówno przed oddaniem miejsca do użytku, jak i po wszystkich pracach modernizacyjnych w pomieszczeniu. Pomiary wykonywane są w celu weryfikacji założeń projektowych.

Dlaczego pomiary oświetlenia są takie ważne?

Wykonywanie pomiarów oświetlenia jest istotne przede wszystkim dla naszego zdrowia – dzięki odpowiedniej ilości światła w miejscu pracy czy nauki nasze oczy nie męczą się. Pomieszczenia zaciemnione odbierane są jako ponure, a dodatkowo mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie.

Odpowiednie natężenie i dobranie źródeł światła sprawi, że osoby przebywające wewnątrz budynku będą mogły w pełni poświęcić się pracy czy nauce.

Jak wykonywane są pomiary oświetlenia?

W wyznaczaniu średniego natężenia stosowane są odpowiednie siatki pomiarowe – umieszczone na nich punkty centralne nazywane są punktami pomiarowymi. Do pomiarów stosuje się również ustalone algorytmy, przez co nie ma możliwości wyceny badania z góry.

Po wykonaniu badania firmy pomiarowe oddają do rąk klienta konspekt zawierający informacje dotyczące opisu i struktury obiektu, zastosowane tabele pomiarowe, legendę, ocenę parametrów oświetlenia, świadectwa kwalifikacyjne i wzorcowania.

Pomiary oświetlenia również dla klientów indywidualnych

Firmy specjalizujące się w tworzeniu pomiarów oświetlenia potwierdzają, że zgłasza się do nich coraz więcej indywidualnych klientów, którzy chcą przeprowadzić badania w wybudowanym domu czy zakupionym mieszkaniu. Zazwyczaj powodem jest chęć zapewnienia sobie i bliskim odpowiedniego oświetlenia oraz zmniejszenie ryzyka zmęczenia oczu.

Usługi:

Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON