Start
O Firmie
Usługi
Referencje
Cennik
Kontakt

Jak zlokalizować przeciek w dachu w domu jednorodzinnym?

Jak zlokalizować przeciek w dachu w domu jednorodzinnym?

Przecieki dachu to jedna z najczęstszych usterek dotycząca domów jednorodzinnych. Może pojawić się zarówno w domach wieloletnich, jak i tych wybudowanych niedawno. Za każdym razem okazuje się, że samo źródło przecieku znajdujemy zdecydowanie zbyt późno, a efektem tego jest pojawianie się pleśni na ścianie. Jakie są przyczyny powstawania przecieków? Jak skutecznie szukać ich przyczyny? Podpowiadamy!

Przecieki dachów – przyczyny

Najczęstszym powodem przeciekania dachu jest oczywiście zniszczenie poszycia samego dachu lub też folii dachowej. Ubytki w dachu mogą być powodowane najczęściej zmiennymi warunkami pogodowymi oraz nieprawidłową instalacją elementów dachowych. Niezwykle ważna jest także folia dachowa – odpowiada za uszczelnienie, nie przepuszcza wilgoci. Ubytki w jej strukturze spowodowane są najczęściej… popiołem z papierosów! Niejednokrotnie zdarza się, że specjaliści montujący dach palą papierosy – spadający popiół powoduje uszkodzenie folii oraz jej przerwanie. Membrana może zostać uszkodzona także podczas transportu czy przypadkiem, np. poprzez zahaczenie ostrą krawędzią. Nawet niewielkie ubytki mogą okazać się przyczyną sporych przecieków! Lokalizacja przecieków wody w przypadku membrany może okazać się trudna, a naprawa wymagać będzie specjalistycznej taśmy uszczelniającej.

Zła obróbka blacharska, nieszczelny komin…

Drugi powód przeciekania dachu to nieprawidłowo wykonane obróbki blacharskie. Zazwyczaj problem ten wynika z niedbalstwa. Wybierając konkretną firmę dekarską koniecznie sprawdźmy referencje! Wiele nieprawidłowości związanych z przeciekaniem dachu dotyczy komina, a dokładniej jego obróbki. Najczęściej nieszczelność powstaje w miejscu łączenia pokrycia i ścian. Często stosowane kołnierze kominowe wykonywane z blachy pod wpływem wysokiej temperatury mogą wyginać się samoistnie i powodować nieszczelność. Podobnie ma się sprawa z włazami dachowymi i in. Przestarzałymi i zaschniętymi uszczelniaczami. Wykrywanie wycieków wody w takich miejscach jest jednak znacznie łatwiejsze.

Szykują wycieku w miejscu nieoczywistym

Dla większości z nas lokalizacja wycieków wiąże się ze znalezieniem wilgoci i dotarciem po jej śladzie do poszycia dachu. Nic bardziej mylnego! Ze względu na budowę dachu woda najczęściej ścieka po ścianach, ukrywając miejsce prawdziwej nieszczelności. Warto szukać uważnie i przyglądać się dokładnie poszyciu.

Jak wykryć przeciek łatwiej?

Wykrywanie przecieków wody nie musi być trudne – dzisiaj do dyspozycji mamy precyzyjne i czułe kamery termowizyjne, które pokazują różnice temperatur na powierzchniach płaskich. Zastosowanie kamery tego typu pozwala na dokładne określenie miejsca przecieku. Lokalizacja wycieku wody jeszcze nigdy nie była tak prosta!

Usługi:

Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON