Start
O Firmie
Usługi
Referencje
Cennik
Kontakt

Czy termowizja pomoże w znalezieniu nieszczelności w budynku?

Czy termowizja pomoże w znalezieniu nieszczelności w budynku?

Wychładzanie się budynku to powszechny problem zarówno w przypadku starych domów, jak i tych oddanych w ciągu ostatnich lat. Problem dotyczy przede wszystkim nieszczelności, złej izolacji termicznej, ale i błędów popełnionych podczas instalacji konkretnych rozwiązań. Dzisiaj możemy jednak szybko i skutecznie zdiagnozować problem – jest to możliwe dzięki kamerom termowizyjnym. Co warto o nich wiedzieć?

Kamery termowizyjne o wysokiej czułości

Kamery termowizyjne to urządzenia chętnie wykorzystywane w celu detekcji wszelkich różnic temperatur na powierzchniach płaskich. Stosowane dzisiaj urządzenia charakteryzują się wysoką czułością oraz doskonałymi parametrami. Oznacza to, że obraz z nich pochodzący da nam doskonały pogląd na otoczenie oraz pozwoli precyzyjnie określić miejsce nieszczelności.

Kamery termowizyjne – kiedy okazują się niezbędne?

Badania kamerami termowizyjnymi są przeprowadzane najczęściej w sytuacji, kiedy pomieszczenie lub budynek jest stale wyziębiony i niemożliwe jest zapewnienie użytkownikom komfortu cieplnego. Jeśli pomimo dogrzewania pomieszczenia dalej są chłodne istnieje prawdopodobieństwo, że nastąpiło rozszczelnienie. Problem dotyka zarówno starych, jak i nowych budynków. Nieszczelność może dotyczyć zarówno samych murów, jak i nieprawidłowo położonej stolarki okiennej. Nieszczelności bardzo często wykrywane są również w poszyciu dachowym, świetlikach czy też w miejscach łączenia dachu. Problem wynika ze złej obróbki lub też z faktu zastosowania niskiej jakości materiałów termoizolacyjnych. Zastosowanie kamer termowizyjnych w budownictwie jest niezwykle szerokie. Pozwalają one na lokalizację zawilgocenia ścian, kontrolę systemów i instalacji grzewczych, kontrolę osadzenia drzwi oraz wszelkich okien w budynku, badanie jakości działania ogrzewania podłogowego.

Jak jeszcze wykorzystywane są kamery termowizyjne?

Okazuje się, że zastosowanie kamer termowizyjnych jest bardzo popularne również w innych dziedzinach. Przede wszystkim cenione są one w przemyśle, gdzie pozwalają na detekcję nieprawidłowej pracy silników, określanie miejsca przegrzania łożysk czy też na kontrolę pracy agregatów. Kamery termowizyjne wykorzystywane są również w ciepłownictwie, gdzie pozwalają na lokalizację sieci i sprawdzanie węzłów ciepłowniczych. Kamery mają swoje zastosowanie także w energetyce – wykorzystywane są do badania stacji rozdzielczych, transformatorów, złączy elektrycznych.

Usługi:

Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON