Start
O Firmie
Usługi
Referencje
Cennik
Kontakt

Czy pomiary oświetlenia są konieczne?

Czy pomiary oświetlenia są konieczne?

O tym, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie w konkretnych pomieszczeniach nie trzeba nikogo przekonywać. Światło pozwala nam na wykonywane codziennych obowiązków, naukę, wypełnianie prac zawodowych i wiele innych. Podczas budowy domu (w przypadku inwestorów prywatnych) czy budowy budynków użyteczności publicznej konieczne jest zainteresowanie się tematem pomiarów oświetlenia. Co należy o nich wiedzieć?

Pomiary oświetlenia to nic innego jak wyznaczanie odpowiedniego natężenia światła dla pomieszczenia lub stanowiska pracowniczego. W teorii każde pomieszczenie przed oddaniem do użytku powinno mieć wykonane takie pomiary. Pomiary wykonuje się również po modernizacji budynku czy danego pomieszczenia czy też po zmianie sposobu oświetlenia.

Jak pomiary wyglądają w praktyce?

Zazwyczaj do pomiaru natężenia światła w pomieszczeniu czy w punkcie stosuje się specjalistyczne siatki pomiarowe, w których punkt centralny oczek to punk pomiarowy. Konkretna ilość punktów pomiarowych pozwala określić zawarty w przyjętych normach algorytm. To on wskazuje, że różne powierzchnie będą opisane siatkami pomiarowymi o zróżnicowanych ilościach punktów pomiarowych i nie proporcjonalnych wprost do wielkości powierzchni.

Pomiary określenie w konspektach

Zamawiając pomiar oświetlenia w danym budynku czy pomieszczeniu możemy wymagać od wykonawcy sporządzenia profesjonalnego konspektu, w którym znajdą się: opis i struktura obiektu, tabela pomiarowa, legenda wykorzystanych danych pomiarowych, ocena oświetlenia, wszelkie uwagi, harmonogram przeprowadzonych badań, siatki pomiarowe, świadectwa wzorcowania i inne.

Kto powinien zdecydować się na pomiary oświetlenia?

Zasadniczo na pomiary oświetlenia decydują się wszelkie jednostki, które mocą Rozporządzenia Ministra Pracy i polityki Socjalnej z dn. 28 września 1997 roku, paragraf 26, ust. 2, w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, zobligowane są do zapewnienia oświetlenia elektrycznego w konkretnych pomieszczeniach o parametrach zgodnych z Polskimi Normami.

W praktyce oznacza to, że pomiary powinny przeprowadzać firmy, instytucje użytku publicznego, urzędy, szkoły, biura. Oczywiście możliwe jest także zamówienie tej usługi przez osoby prywatne, które pragną odpowiednio oświetlić pomieszczenia mieszkalne w domach jednorodzinnych.

Macie Państwo pytania?

W przypadku pytań Pozostajemy do dyspozycji. Usługę wykonujemy w: Poznań jak i cały kraj.

Usługi:

Witamy w Biurze Usług Inżynierskich UNICON